image1 image2 image3
logo

DwuPak Szkoleniowy-Bibliotekarzu do dzieła

Zmień rozmiar tekstu:

W tym roku Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie realizowała projekt ,,Dwupak Szkoleniowy - Bibliotekarzu do Dzieła" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt składał się z cyklu warsztatów i wyjazdów studyjnych. Celem projektu było podniesienie poziomu wiedzy wśród bibliotekarzy powiatu garwolińskiego, wzmocnienie ich kompetencji i umiejętności oraz wzmocnienie funkcji biblioteki w środowisku lokalnym.

W ramach projektu odbyło się 5 warsztatów, prowadzonych przez doświadczonych bibliotekarzy:

1."Kreatywna Odyseja, czyli po co i jak prowadzić zajęcia rozwijające kreatywność w bibliotece" - czyli co to jest kreatywność i jak można nad nią pracować, dowiedzieliśmy się jakie metody aktywizujące stosować w pracy z użytkownikami zarówno tymi młodszymi jak i starszymi, sami też ćwiczyliśmy naszą kreatywność wykonując szereg ciekawych zadań.
Warsztat prowadził Szymon Wałowski, nauczyciel bibliotekarz w ZSO 5 w Sosnowcu, ambasador platformy dla bibliotekarzy LABiB, posiadający bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, miłośnik technologii i wszystkiego co wiąże się z rozwojem innowacyjności.

2. ,,Promocja działalności biblioteki w Internecie''.
Celem warsztatów było zapoznanie bibliotekarzy z nowymi kanałami komunikacyjnymi, promocja biblioteki i działań bibliotecznych za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych.
Warsztaty poprowadziła Marta Kostecka bibliotekarka Akademii Sztuki w Szczecinie, członek LABiB-u, fascynują ją nowe technologie, łączy zamiłowanie do książek i mediów (zamiast Agaty Warywody, która ze względu na sytuację epidemiologiczną nie mogła do nas przyjechać)

dwupak A3 final

3. ,,Biblioteka miejscem dla dzieci i młodzieży"
Warsztaty dostarczyły wielu pomysłów, jak uatrakcyjnić zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz w jaki sposób zbudować ofertę dla tej kategorii użytkowników, co kupować, kogo zapraszać.
Przeprowadził je Paweł Dobrzelecki, instruktor oraz gł. specjalista ds. projektów promocji i marketingu w MBP w Zabrzu, Bibliotekarz Roku 2018, członek i Ambasador Sieci LABiB.

4. ,,Profesjonalna obsługa użytkownika ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych".
W trakcie warsztatów poznaliśmy narzędzia komunikacji niewerbalnej i bezpośredniej w procesie obsługi użytkownika, w tym osób niepełnosprawnych.
Warsztaty prowadziła Anna Rutkowska, bibliotekarz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Od wielu lat zajmuje się obsługą osób z dysfunkcjami w bibliotekach. Autorka publikacji związanych z tym tematem, uczestniczka ogólnopolskiej sieci dla aktywnych bibliotekarzy LABiB.

5. ,,Zgrana biblioteka – gry terenowe jako instrument i narzędzie promocji i animacji czytelnictwa, promocji literatury i książki, zdobywania wiedzy o lokalnych społecznościach i lokalnej historii oraz sposoby wykorzystania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w bibliotece"
Uczestnicy zajęć poznali bezpłatne aplikacje i gry mobilne,które mogą pomóc w rozwijaniu oferty edukacyjnej i kulturalnej biblioteki. Warsztaty poszerzyły kompetencje bibliotekarzy związane z zastosowaniem nowych technologii.
Przeprowadził je Karol Baranowski bibliotekarz– nauczyciel w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie w agendzie Arteteka. Członek i Ambasador Sieci LABiB. Bibliotekarz Roku 2019

Z zaplanowanych wyjazdów na wizyty studyjne do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Zielonej Górze udało nam się zrealizować tylko jeden.  Sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła nam wyjazd do Zielonej Góry.
Wyjazd do Gdańska i Gdyni przyniósł uczestnikom wiele inspiracji  i dobrej energii. Była to okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów, ale też możliwość innego, świeżego spojrzenia na swoje zasoby i nowe sposoby ich wykorzystania.

Projekt wzbudził szeroki odzew w środowisku. Na każdym warsztacie był założony komplet uczestników i ze względu na obostrzenia sanitarne nie mogliśmy go zwiększyć. Jeden z warsztatów odbył się w MGBP w Pilawie. Nie mogliśmy przeprowadzić warsztatów w GBP w Miastkowie ze względu na epidemię COVID i obostrzenia sanitarne.

Bardzo dziękujemy MKiDN za finansowe wsparcie projektu, bibliotekarzom prowadzącym warsztaty za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem, a wszystkim za udział w projekcie „Dwupak Szkoleniowy - Bibliotekarzu do Dzieła", który był okazją do zdobycia inspiracji, poznania nowych praktyk a także wymiany doświadczeń i pomysłów.

Dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009  r. o grach hazardowych.

 

Udostępnij
2024  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie