Archeologiczne podróże do Sudanu
Czy każdy archeolog nosi kapelusz a’la Indiana Jones? Czy jego życie jest pełne przygód jak filmowego bohatera? Skąd wie gdzie prowadzić wykopaliska, by coś odnaleźć? Na te i wiele innych pytań poznamy odpowiedzi już w piątek 14 grudnia o godzinie 10:00 podczas spotkania z Anną Jaklewicz.
Pokaz Anny Jaklewicz zabierze nas na misję wykopaliskową do Afryki. Razem z badaczami będziemy odkrywać tajemnice starożytnych piramid, odsłaniać spod piasku stare grobowce i ukryte w nich zabytki. Dowiemy się, czym zajmują się poszczególni członkowie wyprawy archeologicznej, jak datują znaleziska i co dzieje się z nimi po odnalezieniu.
Po zakończonej misji ruszymy w podróż po współczesnym Sudanie, by odwiedzić jego najciekawsze zakątki. W Chartumie zobaczymy taniec derwiszów – sufickich mistyków, weźmiemy udział w walkach plemienia Nuba i odwiedzimy targ wielbłądów. Na koniec udamy się do Kassali – miasta na pograniczu z Erytreą – ulubionego miejsca sudańskich nowożeńców.
Anna Jaklewicz – podróżniczka i archeolożka. Autorka książek o Chinach i Indonezji. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty dla dzieci. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER.
W Sudanie uczestniczyła pięciokrotnie w pracach kilku misji archeologicznych. W podróży po Egipcie spędziła rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Odwiedziła także Mongolię, Indie, Laos, Kambodżę, Tajlandię, Wietnam oraz Malezję i Singapur.
Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył jedną z nagród publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.
Jej ostatnia książka Indonezja. Po drugiej stronie raju” otrzymała wyróżnienie jury festiwalu MEDIATRAVEL oraz nagrodę MAGELLANA (wyróżnienie) w kategorii reportażowa książka roku 2017.