Warsztaty zdobienia pisanek

Serdecznie zapraszamy na warsztaty zdobienia pisanek metodą batikową. Warsztaty odbędą się w poniedziałek 27 marca, o godzinie 16:30 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie (ul. Nadwodna 1).
Na warsztaty zapisać się można osobiście w naszej Czytelni lub telefonicznie pod numerem 25 682 24 21.

pisanki 2017

Metoda batikowa zdobienia pisanek popularna była onegdaj na południowych krańcach Rzeczpospolitej na Łemkowszczyźnie i Huculszczyźnie. Jest metodą pracochłonną i wymagającą sporej precyzji, pozwala jednak stworzyć bardzo efektowne pisanki, które staną się ozdobą każdej święconki.

W sporym uproszczeniu metoda batikowa przedstawia się tak.
Uczestnicy warsztatów za pomocą zrobionego ze szpilki pisaka nanosić będą na skorupkę jaja rozgrzany wosk pszczeli, tworząc nią wybrany przez siebie wzór. Następnie, pokrytą woskiem pisankę zabarwią w specjalnych farbach, osuszą i ponownie nałożą woskowy wzór tyle razy, ile kolorów będzie użytych na pisance. Ostatnim etapem przygotowania pisanki metodą batikową będzie pozbycie się wosku poprzez jego zeskrobanie bądź opalenie.

Zapraszamy! Będziecie mieli szansę na stworzenie, jeszcze przed świętami, wyjątkowej pisanki.
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona!