Czytam, poznaję, smakuję, podróżuję

Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie w okresie od 01.05.2014 r. do 30 .09.2014 r. realizowała projekt „Czytam, poznaję, smakuję, podróżuję” , który był finansowany z konkursu granatowego „Aktywna Biblioteka” prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Celem naszego projektu było pobudzenie do aktywności dzieci , wprowadzenie w świat literacki i rozbudzenie zainteresowań kulinarnych.
Nasza biblioteka stara się wyjść na naprzeciw potrzebom użytkowników, dlatego bardzo chętnie korzysta z rożnych form aktywizacji lokalnego społeczeństwa i poszerza swoją ofertę.
Zorganizowaliśmy wycieczki do  Lotte Wedel, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin, piekarni i młyna  Żabczyńscy.
Dzieci zobaczyły z bliska proces produkcji ptasiego mleczka,czekolad nadziewanych, zobaczyły proces przetwarzania mleka, linię produkcyjną. W piekarni dowiedziały się jak tradycyjnie wypiekać chleb i skąd się bierze zakwas.

plakat dzieciaki

Pomimo trwającego remontu biblioteki udało nam się przeprowadzić zajęcia z dziećmi na świeżym powietrzu.
Wspólnie bawiliśmy się,czytaliśmy,zachęcaliśmy dzieci do aktywności ruchowej i odkrywaliśmy świat kulinarny.
Dzieciaki poznawały bohaterów literackich ich ulubione smaki i potrawy .

Podsumowaniem projektu był piknik rodzinny zorganizowany na Skwerku Piłsudskiego w Garwolinie,który przyciągnął sporą grupę mieszkańców naszego miasta. Wspólnie bawiliśmy się, słuchaliśmy książek , malowaliśmy twarze,zajadaliśmy pyszne naleśniki mamusi Muminka i czarowaliśmy pizzę. Dzieciaki brały udział w smacznych konkursach i bańkowych zabawach .

Dzięki realizacji projektu pokazaliśmy, że jesteśmy instytucją otwartą i chętna do wszelkiego rodzaju działań. Trudności związane z remontem biblioteki nie pozwoliły nam realizować projektu wewnątrz budynku. Nie mogliśmy zaprosić czytelników do biblioteki, więc biblioteka wyszła na zewnątrz, proponując atrakcyjną formę spędzenia czasu.

Projekt przyniósł oczekiwane rezultaty i mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się pozyskać fundusze na realizację podobnych przedsięwzięć.

• wycieczki_dsc_0278
  • wycieczki_dsc_0356