Narodowe Czytanie 2013 - Aleksander Fredro

Narodowe Czytanie, to akcja wspólnego czytania dzieł literatury polskiej zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, promowanie dbałości o polszczyznę oraz budowanie wspólnej tożsamości opartej o narodowy dorobek literacki. W tym roku, w związku z przypadającą 7 września 220. rocznicą urodzin Aleksandra Fredry, Narodowe Czytanie poświęcone było temu właśnie autorowi.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie włączyła się w akcję, której idea, tj. promowanie czytelnictwa, jest nam szczególnie bliska i przyświeca nam w codziennej pracy. Do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu zaprosiliśmy reprezentantów władz lokalnych. Naszymi gośćmi byli Pan Burmistrz Tadeusz Mikulski i Pan Starosta Marek Chciałowski oraz dwie grupy sześciolatków "Ufoludki" i "Domisie" z garwolińskiego przedszkola "Bajka".

aleksander fredro

Utwór wybrany przez nas w ramach Narodowego Czytania nie był przypadkowy, Burmistrz i Starosta przeczytali z podziałem na role wierszowaną bajkę Aleksandra Fredry pt. "Paweł i Gaweł". Pomimo tego, że obaj zarzekali się, iż stosunki panujące we współdzielonym przez Starostwo i Urząd Miasta budynku przy ulicy Staszica są inne niźli te opisane w utworze, to  swada z jaką przeczytali tekst mogła sugerować zgoła coś innego.

Po lekturze przyszła kolej na konkurs układania puzli z motywem z innej bajki Fredry-"Małpa w kąpieli". Przedstawiciele Ufoludków i Domisiów pod przewodnictwem Starosty i Burmistrza rywalizowali w układaniu puzli na czas. Górą okazały się  Ufoludki, które w nagrodę otrzymały książkę.

Na pożegnanie wspólnie przygotowaliśmy plakat z tegorocznego Narodowego Czytania Aleksandra Fredry.
Wszystkim gościom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok do biblioteki na kolejną edycję Narodowego Czytania .

• dsc_0634_wynik
  • dsc_0636_wynik