image1 image2 image3
logo

Spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem

Zmień rozmiar tekstu:

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem – historykiem, pisarzem oraz publicystą specjalizującym się w historii wojskowości i zagadnieniach militarnych. Piątkowe popołudnie 11 października będzie dla Państwa doskonałą okazją, aby spotkać się z jednym z czołowych polskich badaczy wojskowości XX wieku, autorem, którego prace cieszą się dużym uznaniem zarówno w środowiskach akademickich, jak i wśród pasjonatów historii.

wojenne historie 3 kopia

Norbert Bączyk, obok bogatego dorobku literackiego jest również współautorem popularnego Podcastu Wojenne Historie, w którym przybliża słuchaczom mało znane epizody i zjawiska związane z historią konfliktów zbrojnych. Jego barwne opowieści, pełne szczegółów i kontekstów historycznych, przyciągają rzesze słuchaczy. Ten popularny podcast, dzięki fachowej wiedzy i umiejętności opowiadania historii, zyskał dużą popularność wśród miłośników wojskowości i historii II wojny światowej.

Tematem przewodnim spotkania, będzie publikacja, która ukazała się w tym roku nakładem Instytutu Pileckiego, "Terror niemiecki w powiecie Garwolin 1939-1944".

Informacje dotyczące książki za stroną Instytutu Pileckiego:

"Prowincjonalny, mazowiecki powiat garwoliński, podobnie jak inne ziemie podbitej w 1939 roku Polski, w czasie II wojny światowej doświadczył niemieckiego terroru. Działania okupanta miały charakter kompleksowy, dotykały absolutnie każdego aspektu życia mieszkańców. Niemcy, prowadząc politykę nastawioną na maksymalny wyzysk, a jednocześnie stosując najdrastyczniejsze metody, z ludobójstwem włącznie, stopniowo dezorganizowali i niszczyli tutejszą gospodarkę oraz ludność, którymi – przynajmniej teoretycznie – mieli zarządzać długofalowo. Zagłada Żydów, represje rujnujące i tak ubogą już wieś, jak pozyskiwanie z wielką brutalnością kontyngentów rolnych i wywózki na roboty przymusowe, a także wynikające z niedoborów przestępczość i korupcja na masową skalę prowadziły do rozpadu więzi społecznych. To wszystko czyniło codzienność mieszkańców okolic Garwolina z dnia na dzień coraz bardziej upiorną. Terror okupanta osiągnął apogeum w latach 1942–1944.

Autor, badając dzieje pojedynczego powiatu – Kreis Garwolin – w przejrzysty sposób ukazuje organizację administracji cywilnej i wojskowej oraz aparat policyjny, a także mechanizmy terroru stosowanego przez Niemców wobec ludności cywilnej w całym Generalnym Gubernatorstwie. Dzięki analizie przypadku jednego Kreishauptmannschaft możemy dowiedzieć się wiele o sytuacji ludności pod okupacją niemiecką."

Źródło: Instytut Pileckiego

Zapraszamy. Piątek 11 października o godzinie 17:00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o uprzednie zapisy osobiście w Bibliotece, bądź telefonicznie pod nr 25 682-24-21.

 

Udostępnij
2024  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie