Artykuły
Łączy nas pamięć
Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak, Rada Miasta Garwolina, Młodzieżowa Rada Miasta Garwolina, Kacper Broniszewski – Radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie zapraszają 19 kwietnia br na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Obchody rozpoczną się w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie o godzinie 12:00 “Spotkaniem z żywą historią”- prelekcją Macieja Łyżwińskiego na temat historii Żydów w Garwolinie. Podczas spotkania zostanie wyświetlony premierowo film krótkometrażowy “Zdążyć przed panem Bogiem” otrzymany od Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.
Po części kulturalnej przejdziemy do uhonorowania bohaterów lokalnych i historii. O godz. 14:00 złożymy kwiaty przy tablicy upamiętniającej Burmistrza Miasta Garwolina – Franciszka Paśniczka – odznaczonego Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Nie zapominamy również o dawnym cmentarzu żydowskim w Sulbinach, gdzie oczyszczone w ostatnim roku macewy pozostają jednymi z ostatnich pozostałości żydowskich w naszym otoczeniu. – informują organizatorzy wydarzenia.
Wydarzeniem, które weszło już do tradycji związanych z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim jest „Akcja żonkile” polegającą na rozdawaniu przechodniom żółtych kwiatów- symboli zbiorowej pamięci. W tym roku również Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie bierze w niej udział.
19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
za: garwolin.pl