Powiatowy Konkurs Literacki

Rok 2022 obfituje w rocznice ważne dla polskiej kultury. W tym roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które wyznaczają początek polskiego romantyzmu. Patronami roku 2022 zostali również Maria Konopnicka, Bruno Schulz.

Maria Konopnicka, jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, urodziła się 23 maja 1842 roku, w tym roku przypada więc 180. rocznica jej urodzin.

Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 roku, a 19 listopada 1942 r. został zastrzelony; w 2022 r. przypada zatem 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX w. Jego utwory weszły do kanonu literatury światowej i są znane nawet w najodleglejszych kulturowo rejonach świata.

Natomiast 100 lat temu, 30 lipca 1922 roku, urodził się Miron Białoszewski, poeta i pisarz, który przyjeżdżał do Garwolina, ponieważ mieszkała tu jego matka. W jednym z wierszy napisał słowa: „Całe życie w Garwolinie? Dlaczego nie?...”.

wydarzyło A3 strona

Te literackie rocznice zainspirowały nas do ogłoszenia Powiatowego Konkursu Literackiego „Wydarzyło się w Garwolinie”
Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych.
Aby wziąć udział w konkursie, trzeba napisać krótką formę literacką, której akcja dzieje się
w Garwolinie, bohaterowie spędzają tu całe życie lub przyjechali tylko na chwilę, akcja dzieje się obecnie lub w jest osadzona w ważnych momentach historii.

Autorzy wyróżnionych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Za miejsca  I-III zostaną przyznane nagrody.

Prace należy dostarczyć do 13 maja 2022 r. do biblioteki osobiście
lub mailowo: konkurs@biblioteka-garwolin.pl, (w temacie wpisać tytuł konkursu).

Regulamin konkursu plik PDF