Artykuły
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Burmistrz Miasta Marzena Świeczak wraz z współorganizatorami zaprasza do udziału w oficjalnych obchodach i w wydarzeniach towarzyszących. We wtorek 1 marca godz. 10.00 zostanie odprawiona msza święta w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. Po mszy delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy AK i żołnierzy wyklętych na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.
Z okazji miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Centrum Sportu i Kultury zaprasza do odwiedzenia wystawy ze zbiorów IPN „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-63” Na 15 planszach są zdjęcia, cytaty, statystyki. Wszystko po to, by uczcić pamięć tych, którym przez wiele lat odbierano dobre imię. Wystawa zaczyna się przejmującym cytatem Zbigniewa Herberta:
„Nie opłakała ich Elektra
nie pogrzebała Antygona
i będą tak przez całą wieczność
w głębokim śniegu wiecznie konać”
Instytut Pamięci Narodowej do wystawy przygotował także materiały edukacyjne. Warto sięgnąć po nie po wizycie w Centrum Sportu i Kultury, by poszerzyć i utrwalić wiedzę na temat podziemia niepodległościowego. Są one dostępne pod adresem:
https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/73624,Wystawa-Zolnierze-Wykleci-Podziemie-niepodleglosciowe-19441963-do-pobrania-PLEN.html
Wystawa będzie dostępna przez cały marzec. Będzie ona prezentowana na górnym holu Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie (I piętro). Wstęp wolny.
Kolejną wystawę przygotowała Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. W czytelni zostaną wyeksponowane publikacje dotyczące żołnierzy wyklętych.
1 marca o godzinie 8:00 i 10:30 w Kinie „Wilga” odbędą się projekcje filmu „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Jest to historia ostatnich lat życia Augusta Emila Fieldorfa, który podczas II wojny był dowódcą Kedywu Armii Krajowej - kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej przez Niemców Warszawie, w tym brawurowym zamachem na dowódcę SS Franza Kutscherę.
Opowieść o zapomnianym bohaterze rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD w 1945 i kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu zimą 1953 roku. W roli generała „Nila” wystąpił Olgierd Łukaszewicz.
Na projekcję filmową CSiK zaprasza szczególnie uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Cena biletu to 10 zł. Konieczne jest wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły i dodatkowe informacje: kino@csik.garwolin.pl
Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź szkalowani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.
Sejm Rzeczpospolitej w lutym 2011 roku podjął decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dzień 1 marca. Wybór daty nie jest przypadkowy: tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- polskiej cywilno-wojskowej organizacji antykomunistycznej.
Partnerami miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są: Kolegiata p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin.