image1 image2 image3
logo

Odjazdowy Bibliotekarz 2014 - Relacja

Zmień rozmiar tekstu:

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie po raz pierwszy zorganizowała rajd rowerowy, który się odbył 7 czerwca 2014 r., w ramach akcji Odjazdowy Bibliotekarz.
Odjazdowy Bibliotekarz to szereg atrakcji dla „małych” i „dużych”, ale główne założenie jest takie, żeby przyjemnie i aktywnie spędzić czas z literaturą, niekoniecznie w murach biblioteki. Pierwszy Odjazdowy Bibliotekarz miał miejsce w 2010 roku w Łodzi, pomysłodawczynią jest łódzka bibliotekarka Paulina Milewska. Do akcji każdego roku przyłączają się nowe osoby, dzięki czemu z roku na rok Odjazdowy Bibliotekarz zwiększa swój zasięg.

dsc 0045 dni garwolina

Podstawowym założeniem Odjazdowego Bibliotekarza jest promowanie biblioteki, czytelnictwa, integracji środowiska bibliotecznego z lokalną społecznością,kreowanie pozytywnego wizerunku zawodu bibliotekarza oraz propagowanie roweru jako środka lokomocji.
W sobotę w parku im. Józefa Piłsudskiego w Garwolinie o godz. 9:00 zebrała się trzydziestoosobowa grupa uczestników rajdu rowerowego, czyli: bibliotekarze, czytelnicy, dzieci i sympatycy słowa pisanego i rowerów. Rozpiętość wiekowa uczestników (od 7 do 60 lat) pokazała, że impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród młodszych, jak i starszych mieszkańców naszego powiatu. Trasa wiodła z Garwolina przez Unin do Górzna około 25 kilometrów.

dsc 0058 dni garwolina

Przed wyruszeniem w trasę funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, przeszkolili uczestników, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Rowerzyści mieli kamizelki odblaskowe i nasze biblioteczne pomarańczowe balony. Następnie w asyście policji, która wstrzymała ruch ruszyliśmy w trasę przez Unin do Górzna.
W Górznie zastaliśmy mile przywitani przez bibliotekarkę z Gminnej Biblioteki Publicznej, a następnie udaliśmy się zwiedzać najstarszy na Mazowszu spichlerz drewniany z początku XVIII w. Zobaczyliśmy również dworek z końca XVII w. należący w przeszłości do rodziny Paliszewskich i Wilkońskich. Po krótkim odpoczynku i poczęstunku udaliśmy się w drogę powrotną.

dsc 0092 dni garwolina

Naszym kolejnym przystankiem był Unin, gdzie uczestnicy rajdu integrowali się przy wspólnym pieczeniu kiełbasek. Po obfitym posiłku przystąpili do gier, zabaw i konkursów. Najwięcej atrakcji dostarczyła popularna gra zespołowa dla młodszych i starszych - kalambury. Proste zasady, duża dawka humoru sprawiły,że uczestnicy rajdu zintegrowali się przy pełnej emocji wspólnej zabawie. Piknik w pięknym otoczeniu czerwcowej przyrody, zieleni, wody dodawał uroku naszemu odpoczynkowi. Jedną z ciekawszych atrakcji był bookcrossing (bezpłatna wymiana książek), idealnie przystająca do biblioteki, idea popularyzowania czytelnictwa. Po wspólnych zabawach,odpoczynku i z nową energią ruszyliśmy w drogę powrotna do Garwolina, gdzie dotarliśmy ok. godz. 15.
Nasz rajd został zorganizowany przy pomocy bibliotekarzy, rodzin i sympatyków biblioteki. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja, a pomocą techniczną służyli nasi przyjaciele i rodziny. Wszystkim razem i każdemu z osobna SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

dsc 0336 dni garwolina

Rajd zorganizowany przez Miejsko-Powiatowa Bibliotekę Publiczna w Garwolinie, okazał się pełnym sukcesem i mamy nadzieje, że stanie się nasza stałą formą promowania czytelnictwa organizowaną przynajmniej raz do roku..Wszystkich zainteresowanych  rajdem "Odjazdowy Bibliotekarz" zapraszamy już za rok!

 

Udostępnij
2022  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie