image1 image2 image3
logo

Spotkanie z podróżnikiem-Leszkiem Szczasnym

Zmień rozmiar tekstu:

Już w najbliższą środę 10 października o godzinie 9:00 zapraszamy  na spotkanie autorskie z globtroterem, filozofem, społecznikiem, dr Leszkiem Szczasnym, autorem książki „Świat na wyciągniecie ręki”.

Autor swoją książkę pisał kilka lat. Dzięki esencjonalnej i wciągającej narracji ma ona swój niepodrabialny styl. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie, Afryce i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje – zachęca do odkrywania świata na własną rękę.

szczasny plakat strona

Leszek Szczasny dzięki doskonałemu zmysłowi obserwacji i gruntownemu wykształceniu potrafi dotrzeć w głąb kultur, z którymi styka się w trakcie podróży, często podważając związane z nimi stereotypy.
Podróżuje za grosze, autostopem, odwiedzając miejsca, których próżno szukać w folderach reklamowych biur podróży. Jego eskapady są żywym dowodem na prawdziwość maksymy „chcieć to móc”.

Prelekcja „Mauretania, czyli muchy groźniejsze od Al-Kaidy” jest efektem trzytygodniowego oswajania się z mało przyjaznym, pustynnym, dusznym i zmilitaryzowanym charakterem tego kraju. W cieniu toczącej się wojny z afrykańską odnogą Al-Kaidy toyotami 4X4 przemierzam szlaki, którymi podążał niegdyś rajd Paryż-Dakar. Piję przesłodzony bissap, do jedzenia podają mi mięso wielbłąda. Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób nosi niewygodne bubu. Podziwiam zabiegi
kosmetyczne tutejszych kobiet. Telepię się najdłuższym pociągiem świata. Oglądam wyjątkową w skali Afryki mieszankę arabsko-murzyńską. Tonę w śmieciach i wszędobylskim pyle, wściekle odganiam się od much. Wiem, że jestem w prawdziwym trzecim świecie, który nie ma wcale ochoty na zmiany.
I o tym wszystkim emocjonalnie opowiadam i pokazuję na zdjęciach, których wiele musiałem robić z ukrycia.

Zapraszamy! Środa 10 października 2018 r. Sala Konferencyjna CSiK (piętro). Wstęp wolny.

 

Udostępnij
2019  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie