image1 image2 image3
logo

Spotkanie z Piotrkiem Strzeżyszem

Zmień rozmiar tekstu:

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Strzeżyszem, podróżnikiem, cyklistą, autorem kilku książek, m.in. "Sen Powrotu", "Powidoki" (wyróżnionych Bursztynowym Motylem -  nagrodą im.Arkadego Fiedlera i Nagrodą Magellana ). Wtorek 24 kwietnia godzina 10:00 sala widowiskowa CSiK. Po spotkaniu będzie można nabyć książki autora, oczywiście z autografem. Wstęp wolny!

Latem, 2005 roku Piotr wybrał się do północnych Indii z zamiarem przejechania doliny Spiti i następnie przedostania się przez regiony Ladakh, Dżammu i Kaszmir do Pakistanu. Niestety, wezbrana rzeka Sutledź zmyła drogę, zatapiając kilka mostów i parę wiosek, przez co zmusiła do zmiany planów. Przez następne tygodnie podróż obfitowała w najróżniejsze przygody, włączając przeprawę przez rzekę w zawieszonym na linie metalowym koszu, czy trzydniowy postój w blaszanym domu, niemalże zmytym przez kolejną wezbraną rzekę.

strzeżysz plakat 2018

Ogromny fizyczny wysiłek poniesiony w drodze rekompensowały spotkania z niezmiernie gościnnymi mieszkańcami Indii. Rok później Piotr wybrał się do Tybetu. Bez większych nadziei, że da się do niego wjechać, a jednak udało się bez żadnych właściwie trudności, pomijając biurokratyczną, chińską machinę, która o dziwo, w samym Tybecie przestała mieć jakiekolwiek znaczenie, przynajmniej z perspektywy rowerowego siodełka.

Podróż do Tybetu miała nieoczekiwane zakończenie. Piotr zostawił w Lhasie rower, by wrócić po niego zimą 2007 roku i w temperaturach sięgających minus trzydziestu stopni poniżej zera kontynuować drogę do Nepalu. Zapraszamy na pokaz, na którym poznamy część przygód z trzech rowerowych podróży. Usłyszymy, czy rowerem da się dojechać do bazy pod Everestem, zajrzymy do środka tybetańskich klasztorów, zakręcimy modlitewnym bębenkiem, dowiemy się, co właściwie reprezentują kolorowe, zawieszane na przełęczach flagi, poczujemy smak tybetańskiej campy, a na deser – obejrzymy fragment filmu, który odsłoni przed nami choć rąbek tajemnicy ceremonii sypania mandali.

Zapraszamy.

 

Udostępnij
2020  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie