image1 image2 image3
logo

11 listopada 2013 - Narodowe Święto Niepodległości

Zmień rozmiar tekstu:

Mija 95 lat odkąd Rzeczpospolita Polska wybiła się na niepodległość po przeszło wieku niewoli. Ustanowione w 1937 roku ustawą sejmu Narodowe Święto Niepodległości miało na celu jednoczyć rozszarpaną przez zaborców tkankę odrodzonej Polski.

Zniesione po wojnie decyzją komunistycznych władz i przywrócone w 1989 roku święto, winno być radosne i sprzyjać integracji narodowej, miast tego próbuje być zawłaszczane i wykorzystywane w służbie partykularnych interesów politycznych. Ten mający być szczególnym wydarzeniem dla każdego Polaka dzień coraz częściej niestety nie łączy, ale dzieli, na co smutnym przykładem są rokrocznie organizowane w tym dniu warszawskie marsze i kontrmarsze.

Zachęcamy Państwa do obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości w duchu koncyliacji i poczucia wspólnoty narodowej, wyrastającej ponad doraźne interesy osobiste, społeczne i partyjne. Za dobry przykład weźmy podobne święto, obchodzony 4 lipca amerykański Dzień Niepodległości. Święto pełne radości i dumy z przynależności do narodu, który w toku krwawej wojny z mocarstwem jakim wówczas była Wielka Brytania, potrafił wywalczyć swoją niepodległość.

I tak jak w swoje narodowe święto życzyliby sobie nawzajem Amerykanie, tak my Życzymy Państwu Szczęśliwego Narodowego Święta Niepodległości.

Zapraszamy również do wzięcia udziału w zorganizowanych 11 listopada w Garwolinie uroczystościach oraz do skorzystania z naszego bogatego w tematykę niepodległościową księgozbioru.

 

11listopada plakat

 

Udostępnij
2019  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie